Winter Glow con Gong & ManaYoga®

19 de noviembre 2021

Eventos pasados

La venta ha finalizado.

  • Idöborg
    130 36 Nämdö,
    Suecia

  • Start
    2021-11-19 Fri 00:00

Temat denna gång är “Winter Glow med ManaYoga® & Gong” och vi gör lugna medicinska yogapass bestående av andningsträning,  avslappning, mjuka rörelser och meditation. Yogan vi gör dessa dagar är  noga utvald för att på ett djupare plan förlösa djupt liggande  blockeringar i ditt energisystem och få oss att stråla inifrån och ut.  Vi utövar och lära oss yogiska verktyg och meditationer som forskningen  visar ger tydliga och mätbara effekter på cellnivå.

Under retreatet kommer vi också att lyssna till  föredrag med gongmästare Mattias Sundman om ljudets läkande kraft.  Mattias är ingenjören som till slut valde att ägna sig helhjärtat åt att  sprida, lugn och välmående till människor genom att spela  och  informera om gongen och dess välgörande effekter på cellnivå. Du kommer  även att få uppleva djupavslappning till gongen vid två tillfällen. Alla  kan delta och du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av yoga.

Under dessa tre dagar finns gott om tillfälle för  egen tid, vila, promenader och återhämtning. Under retreatet kan du bada  i  havet efter att ha värmt dig i den nybyggda stora bastun med  magnifik utsikt. Under dessa dagar kommer vi även att ha fullständig  tystnad under ett antal timmar för att fördjupa närvaron i oss själva.  Vi serveras högklassig hemlagad vegetarisk mat (fri från mjölk, gluten  och socker).

Med oss på retreatet finns uppskattade massören Josefin Gustavsson  som ger massagebehandlingar i världsklass. Massage bokas och betalas på  plats.

YogaManas yogaretreats på Idöborg har fått extremt höga betyg i utvärderingar, varit omskrivna i media & ges nu för 28:e gången på Idöborg.

Madeleine Wilhelmsson är medicinsk yogaterapeut och  leder detta retreat. Hon har sedan år 2010 undervisat i yoga, visar ofta  yogaövningar i flera av våra största dagstidningar och föreläser ofta  om yoga och meditation samt stresshantering inom vård, skola & på  företag. Hon är från början utbildad civiling, har egen erfarenhet av  att läka från utbrändhet, whiplash och sköldkörtelbesvär med hjälp av  yoga och utbildar idag även självläkningsterapeuter. Hon är grundare  till 2 yogastudios (www.yogamana.se) på Östermalm i Stockholm.

¡Bienvenidos a unos días que nos preparan para el otoño!

Enkelrum: 8 000 kr

Del i dubbelrum: 6 550 kr

Más información y reservas: www.yogamana.se

Contacto: info@yogamana.se

Más retiros en Idöborg

27-29 de marzo

Próximos eventos
Fin de semana de yoga con Jessica Sevenheim

Bienvenido a un retiro de yoga en el archipiélago. Date tiempo...

fr. 6 390
/persona
Ir al evento

10-12 de abril

Próximos eventos
La medicina del visionario

Un retiro chamánico para la visión interior y la manifestación

fr. 8 400
/persona
Ir al evento

24-26 Apr

Próximos eventos
Yogaretreat - Gong, Hav & Yoga

Funktionell Medicinsk Yoga, djupa andetag, gongbad (ljudbad), nyttig hemlagad mat,...

8550 kr
/gäst
Ir al evento

12-14 de junio

Próximos eventos
Yoga, kayak y meditación con Yoga Nu

Recuperarse es el tema de estos tres días. Con...

7 700
/huésped
Ir al evento

23-25 de enero

Eventos pasados
Retiro de yoga «Gnistrande Vinter» (Invierno chispeante)

con Ulle y Jennifer

Acompáñanos en un retiro de yoga a finales de enero.

21-23 de noviembre de 2025

Eventos pasados
Descanso invernal y vitalidad

con YogaMana

Yoga medicinal funcional y respiración profunda

14-16 de noviembre de 2025

Eventos pasados
Retiro de yoga

con Linneo Yoga

Fin de semana en Idöborg con yoga, aire marino y descanso Linn y...

7-9 de noviembre de 2025

Eventos pasados
Retiro de otoño de Spiritbird

Será un fin de semana para recargar energías con maravillosos cuidados personales y...

17-19 de octubre de 2025

Eventos pasados
Retiro de yoga con Yogena

17-20 de agosto de 2025

Eventos pasados
Retiro de yoga y escritura

Date el gusto de relajarte, hacer yoga, ir al sauna, disfrutar de lo maravilloso...

13-15 de junio de 2025

Eventos pasados
Yoga, kayak y meditación

con Yoga Nu

Recuperarse es el tema de estos tres días. Con...

11-13 de abril de 2025

Eventos pasados
Restablecimiento por la naturaleza

¡Con Jessica e Isabelle!

Te damos la bienvenida a un fin de semana de descanso en plena naturaleza junto a...

28-30 de marzo de 2025

Eventos pasados
Retiro con yoga y diseño de joyas

con Sabina Stenberg y Kerstin Hanell

Te invitamos a acompañarnos a la hermosa Idöborg, en Estocolmo...

24-26 de enero de 2025

Eventos pasados
Retiro de yoga con Ulle y Jennifer

con Ulle y Jennifer

Empieza el 2025 con un fin de semana de yoga en Idöborg.