Weekend di yoga con Åsa Gustavsson

16 giugno 2023

Eventi passati

La vendita è terminata

  • Idöborg
    130 36 Nämdö,
    Svezia

  • Start
    2023-06-16 fre 00:00

    Slut
    2023-06-16 fre 00:00

Il recupero è il tema di questi tre giorni. 

Med hjälp av yoga, meditation, vacker skärgårdsnatur, kajakpaddling, bastubad och god vegetarisk mat ger dessa dagar en möjlighet till det du behöver!

Du bestämmer själv om det är nåt du inte vill vara med på och kanske hellre sitter på en klippa och filosoferar för dig själv eller umgås i sekelskiftesvillans glasveranda.

Vi anländer den lilla vackra ön Idöborg fredag förmiddag och återvänder till fastlandet sent på söndag eftermiddag. Båt går från Stavsnäs på Värmdö dit det går bussar från Slussen. Färden över tar en halvtimme. Boende finns i enkelrum och dubbelrum. Maten är vegetarisk.

Kundaliniyoga och Mediyoga/Medicinsk yoga är de yogaformer vi kommer använda. En yoga där alla kan delta utifrån sina egna förutsättningar. Du kan vara nybörjare såväl som erfaren yogautövare. Har du tidigare gjort Mediyoga-Medicinsk yoga så är detta en yogaform som ligger nära.Och vise versa. Ledarna är erfarna med mer än 10 års erfarenhet av yogaundervisning och för 14:e året i rad anordnas denna populära skärgårdsretreat!

Första dagen inleds med ett längre yogapass före lunch och senare på kvällen ytterligare ett  pass och i den andan fortsätter det i en blandning av yoga, meditation, bastubad och kajaktur. Är det något du inte vill vara med på så är det inget problem.

Kajakpaddlingen är en tur ut i den underbara lilla övärlden precis utanför Idöborg som ligger i den yttre mellanskärgården. Med närheten till ytterskärgården ger det en mycket vacker paddling. Många har under årens lopp aldrig tidigare paddlat och upplevt att det både varit tryggt och en helt underbar upplevelse! Turen går ut till den lilla övärlden precis utanför Idöborg och vill man inte paddla hoppar man över det.

Bastun är vedeldad och ligger precis vid vattnet.

Varje kväll kommer det också finnas möjlighet att vara med på Gongmeditation vilket är kraftfullt helande och stärkande! Och vill man inte vara med på något av allt som erbjuds så är det bara att ta för sig av att ”bara vara” i naturen eller umgås och dricka te i den fantastiska Kreugerska sekelskiftes villan.

Du behöver ingen tidigare erfarenhet av yoga, var och en deltar utifrån sina egna förutsättningar.

Åsa Gustavsson är yoga- och meditationslärare i Kundaliniyoga, medicinsk yogaterapeut och andningspedagog. Hon driver sedan 2008 yogacentret Yoga Nu i Nacka och i år blir sjuttonde året hon arrangerar yogaretreat på Idöborg.

Prezzo e informazioni:

Del i dubbelrum: 7 340 kr

Enkelrum: 7 640 kr

Bokning: asa@yoganu.nu / 070-830 16 16

Altri ritiri a Idöborg

Retreat12-14 Jun

Prossimi eventi
Yoga, kayak e meditazione con Yoga Nu

Il tema di questi tre giorni è il recupero. Con...

7.700
/ospite
All'evento

Retreat24-26 Apr

Eventi passati
Yogaretreat - Gong, Hav & Yoga

Funktionell Medicinsk Yoga, djupa andetag, gongbad (ljudbad), nyttig hemlagad mat,...

8550 kr
/gäst

Retreat10-12 Apr

Eventi passati
La medicina del visionario

Un ritiro sciamanico per la visione interiore e la manifestazione

da 8.400
/ospite

Retreat27-29 Mar

Eventi passati
Weekend di yoga con Jessica Sevenheim

Benvenuti a un ritiro yoga nell'arcipelago. Concedetevi del tempo...

da 6.390
/ospite

Retreat23-25 Jan

Eventi passati
Ritirata yoga invernale scintillante

con Ulle e Jennifer

Unisciti a noi per un ritiro yoga alla fine di gennaio

fr. 6 275 kr
/gäst

Retreat21-23 Nov 2025

Eventi passati
Riposo invernale e vitalità

con YogaMana

Yoga medico funzionale e respirazione profonda

fr. 7 950 kr
/gäst

Retreat14-16 Nov 2025

Eventi passati
Ritiro yoga

con Linneo Yoga

Weekend a Idöborg con yoga, aria di mare e relax Linn &...

fr. 6 545 kr
/gäst
All'evento

Retreat7-9 Nov 2025

Eventi passati
Spiritbird Ritiro autunnale

Sarà un fine settimana all'insegna della cura di sé e...

fr. 6 800 kr
/gäst

Retreat17-19 Oct 2025

Eventi passati
Ritiro yoga con Yogena

Retreat17-20 Aug 2025

Eventi passati
Yoga e ritiro di scrittura

Concediti un po' di relax, yoga, sauna, goditi il meraviglioso...

Retreat13-15 Jun 2025

Eventi passati
Yoga, kayak e meditazione

con Yoga Nu

Il tema di questi tre giorni è il recupero. Con...